magnez

Magnez stop dezinformacji kupuj mądrze

Czy idąc do apteki po magnez zastanawiałaś/eś się kiedyś, który produkt wybrać? Czy był to świadomy wybór? A może to wpływ reklam skłonił Cię do kupna tego a nie innego suplementu?

Na początek dodam, że artykuł nie jest sponsorowany. Informacje w nim zawarte są obiektywne, a wnioski wyciągnięte na podstawie analizy rynku. Tylko dzięki odpowiedniej wiedzy masz możliwość świadomego wyboru. Z racji swojego zawodu, pasji i zainteresowań dysponuję wiedzą na temat suplementów, którą zamierzam się z Tobą  podzielić. Informacje tu zawarte pomogą Ci uniknąć rozczarowań i uchronią Twój portfel przed zbędnymi wydatkami.

Producenci sięgają po najróżniejsze triki reklamowe w celu wypromowania swoich produktów. Niestety w zdecydowanej większości przypadków żerują na ludzkiej niewiedzy. Tylko niewielka grupa osób dysponuje właściwą wiedzą na temat suplementów i ma możliwość dokonania dobrego, świadomego wyboru. Nie licz na profesjonalizm farmaceutów stojących za ladą. Nie wymagaj od nich aby znali skład suplementów wszystkich producentów – to jest zwyczajnie niemożliwe. Z resztą nigdy nie wiesz na ile kompetentnego sprzedawcę leków trafisz. Ja niestety nie miewałam szczęścia, dlatego nie pytam ich już o rady. Jest pewne mądre powiedzenie, które w kwestii wyboru suplementów sprawdza się doskonale „nie licz na innych, licz na siebie”.  Ty idąc do apteki musisz wiedzieć co wybrać. A co wybrać skoro nie ma się o tym pojęcia? Nie martw się. Właśnie dlatego czytasz ten artykuł.

Jeżeli decydujesz się na zakup magnezu to zapewne masz ku temu powody i jesteś zaznajomiony z jego działaniem. Jeżeli nie to zachęcam do poszerzenia horyzontów i przeczytania artykułu „MAGNEZ”. Tu skupie się na „szczegółach”.

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim szukając dobrej jakości magnezu musisz zapomnieć o zagrywkach marketingowych. Na rynku znajdziesz całą masę produktów zawierających magnez pod przeróżnymi, chwytliwymi nazwami i sloganami. Możesz dostać magnez na stres, przemęczenie, dla kobiet, dla mężczyzn, dla dzieci, dla seniora, dla sportowców, dla młodzieży, dla osób pijących kawę, forte, chelat, skurcz – ZAPOMNIJ O TYM! To są chwyty marketingowe ułatwiające dotarcie do odbiorcy i wierz mi, że nie tego szukasz.

Specjalnie dla Ciebie przeanalizowałam skład 90 najpopularniejszych suplementów zawierających magnez, dostępnych w aptekach i sklepach. Zapewne jest ich jeszcze więcej, ale 90 produktów różnych producentów pozwala wyciągnąć ciekawe wnioski.

Czytając skład suplementów magnezowych zapewne spotkasz się z nazwami: cytrynian, chelat, tlenek, chlorek, siarczan, węglan, mleczan, stearynian, diglicynian , octan, asparginian, pidolan, glukonian. Powyższe związki dzieli się na organiczne(cytrynian, mleczan, pidolan, glukonian, octan, asparginian, stearynian) i nieorganiczne (tlenek, chlorek, siarczan, węglan).

Pierwszą, najważniejszą sprawą przy wyborze magnezu jest grupa związku z jakiego pochodzi. Co prawda dotarcie do rzetelnych informacji na temat biodostępności (wchłanialności) jest dość trudne, nie mniej jednak wynika, że pozbawione sensu jest stosowanie magnezu w postaci związków nieorganicznych poza jednym wyjątkiem – chlorek magnezu. Do najlepiej przyswajalnych zalicza się cytrynian magnezu oraz mleczan magnezu. W materiałach źródłowych w czołówce znajduje się cytrynian magnezu, ponieważ jest jednym z najbardziej podobnych związków występujących w pożywieniu, a jego przyswajalność szacuje się w granicach 90%.

A co z chelatami?. Z badań klinicznych pewnej firmy – producenta opatentowanych połączeń chelatowych magnezu wynika, że ma on wyższą przyswajalność niż z połączeń nieorganicznych. Szału nie ma, bo i tak klasyfikują się niżej niż związki organiczne. Ale wiadomo jak jest patent i odpowiedni marketing to sprzedaż rośnie (szkoda tylko, że portfele chudną, a efektów jak nie był tak nie ma).

 Jedną z ważniejszych informacji jest zawartość magnezu w postaci jonowej. Na przykład na opakowaniu widnieje notka, że produkt w 1 tabletce zawiera 400mg chlorku magnezu, a zawartość jonów magnezu (czystego magnezu) wynosi 50mg. Właśnie to 50mg jest rzeczywistą ilością zawartości magnezu w tym produkcie i na to trzeba zwracać szczególną uwagę.

Jak wiesz już czego szukać musisz teraz wiedzieć jaka ilość jonów magnezu byłaby satysfakcjonująca dla Twojego organizmu. Jeżeli średnie dzienne zapotrzebowanie na magnez wynosi około 400mg to domyślasz się, że 50mg to kropla w morzu Twoich potrzeb.

Co daje witamina B6?

Większość producentów oferuje Magnez z tą właśnie witaminą. Sprawa jest banalnie prosta, B6 zwiększa wchłanialność magnezu o około 30%. Nie łudź się jednak, że tlenek magnezu w ilości 200mg jonów z witaminą B6 będzie miał jakiś znaczący wpływ na Twój organizm.  Z tych 200mg jonów magnezu pozyskanych z tlenku magnezu wchłonie się zaledwie 2-4%. Nawet jeśli będzie tam występowała magiczna B6, suplement nie będzie działał tak jakbyś tego oczekiwał/a.

Podsumowując:

  1. Szukaj preparatów z cytrynianem magnezu, mleczanem magnezu lub chlorkiem magnezu.
  2. Zwróć szczególną uwagę na ilość jonów magnezu, a nie na ilość związku Mg.
  3. Wzbogacenie Mg o Wit. B6 będzie dodatkowym atutem, ale nie powinno być czynnikiem decydującym, ponieważ zawsze możesz dokupić ten suplement oddzielnie.
  4. Cena dobrego produktu zawsze jest wyższa, ale powinna mieścić się w granicach rozsądku.  Porównując ceny suplementów weź pod uwagę stężenie oraz ilość /wagę opakowania.

Dla ułatwienia sprawy podam produkty magnezowe, które wg mojej opinii jako jedne z nielicznych są godne uwagi:

  1. MAGMIL Bio Specialskład: mleczan magnezu 1000mg (jony magnezu – 100mg)- witamina B6 – 0,21mg), cena: około 13,80zł za 30tab.
  2. MAGNESOL 150, KRKA(150 mg magnezu w postaci cytrynianu. Sacharoza, regulator kwasowości (kwas cytrynowy, wodorowęglan sodu), skrobia (kukurydziana), aromaty
    cena: ok.15zł -20tab. musujących
  1. OLIMP MagMAX B6 (Cytrynian magnezu – 687 mg w tym magnez – 110 mg (29,3%*); Witamina B6 – 2 mg (143%*); Witamina B1 – 1,1 mg (100%*))
    cena: ok.9,50zł – 50tab.
  2. SWANSON Cytrynian magnezu 100% czystości 227g; skład: magnez 315mg – z cytrynianu magnezu , cena: 120tab – 42zł

* Ceny podane przy produktach są cenami średnimi, rynkowymi ich umieszczenie w artykule służy porównaniu z innymi podobnymi produktami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *